سازمان نظام صنفی رایانه ای خواهان صدور مجوز استخراج رمز ارز شد

به گزارش خبرنگاران، ‬ سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در خصوص رمزارزها (ار‬ز دیجیتال) و حواشی ناشی از آن بیانیه صادر کرد.

سازمان نظام صنفی رایانه ای خواهان صدور مجوز استخراج رمز ارز شد

در این بیانیه آمده است: پدیده رمزارزها مانند هر پدیده نوظهور دیگری در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال، دارای ابعاد مختلف و پیچیده ای بوده و پیامدهای خاص خود را نیز به همراه داشته و خواهد داشت. تقریباً تعیین بود که به دلیل احتیاج کشور به رمزارزها و منافعی که به خصوص در زمان تحریم برای کشور ایجاد می گردد، این پدیده نیز به سرعت در کشور ما مورد توجه نهاده شده و استفاده از آن گسترش خواهد یافت. از این رو سازمان نظام صنفی رایانه ای از سال گذشته ضمن برگزاری جلسات مختلف در این حوزه، کارگروه ویژه ای را نیز برای آنالیز این پدیده نوظهور و مسائل پیرامونی آن تشکیل داده است.

طی یک سال گذشته و به دلیل شرایط خاص مالی در کشور، حوزه ماینینگ رمزارزها مورد توجه نهاده شد و بخشی از سرمایه های فعالان مالی را به سمت خود جذب کرد. هر چند به رسمیت شناختن این حوزه از سوی دولت با چالش هایی روبرو شد، ولی بحث و آنالیز این موضوع در کمیسیون های هیئت دولت منجر به تهیه یک پیشنهاد خوب و قابل قبول شد که برای هیئت وزیران ارسال ولی برای آنالیز بیشتر مجدداً در دستور کار کمیسیون ها نهاده شد.

به همین دلیل، سال گذشته دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن حضور در شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای از به رسمیت شناختن این حوزه حمایت نموده و چراغ سبزی را برای حضور فعالان مالی در این حوزه و استفاده از آن نشان داد.

در حالی که بعضی از فعالان مالی سرمایه گذاری نسبتاً قابل توجهی را در این حوزه انجام داده و فعالیت هایی را برنامه ریزی و آغاز نموده اند، به یکباره با هجمه گسترده ای از سوی وزارت نیرو روبرو شدند. بر هیچکس پوشیده نیست که بخشی از ارز کشور در این شرایط حساس مصروف سرمایه گذاری در این حوزه شده و وظیفه سازمان نظام صنفی رایانه ای است که از این سرمایه ها محافظت کند.

امّا بدیهی است که این صنعت جدید، مانند هر صنعت جدید دیگری، ممکن است چالش هایی را در دیگر بخش های صنعت ایجاد کند. موضوع تامین انرژی برای این صنعت و نگرانی های وزارت نیرو در این حوزه، کاملاً قابل درک است و باید به آن ها نیز توجه جدی کرد. ولی، برخوردهای قهرآمیز و شتاب زده نه تنها این نگرانی ها را مرتفع ننموده بلکه باعث خواهد شد فضای کسب وکار در این حوزه نیز از کنترل و نظارت رسمی خارج شده و به سمت فعالیت های زیر زمینی سوق پیدا کند؛ در این صورت، موضوع ممکن است به یک بحران ملی در کشور بدل گردد.

با‬ این‬ وجود‬ سازمان نظام صنفی رایانه ای پیشنهاد می کند که‬ اولاً فعالان حوزه رمزارز در این سازمان مجتمع شده و ثانیاً برای آن ها مجوز فعالیت صادر گردد. ثالثاً، به جای تعطیلی و برخورد قهرآمیز با فعالان این حوزه، نگرانی های موجود برای تامین انرژی به رسمیت شناخته شده و نحوه مصرف انرژی توسط آن ها و وزارت نیرو علی الخصوص در ساعات پیک مصرف مطابق قواعد تعیینی تدوین و بر آن نظارت گردد. بدیهی است که فعالان این حوزه نیز می دانند که منافع آن ها باید لاجرم در راستای منافع ملی بوده و آمادگی دارند تا در این زمینه هرگونه همراهی و همکاری لازم را با این وزارت داشته باشند.

سازمان نظام صنفی‬ رایانه‬ ای ضمن تاکید بر لزوم توجه کافی به نگرانی های موجود در تامین انرژی این واحدها، بر خود لازم می داند که از سرمایه گذاری های اجرا شده در این حوزه صیانت کند. این سازمان همچنین آمادگی دارد تا با همکاری با وزارت نیرو و دولت نسبت به ساماندهی این حوزه و برطرف نگرانی های موجود قدم های موثری بردارد تا از فرصت های موجود در این حوزه، به‬ ویژه در شرایط تحریم ناجوانمردانه مالی، بهره لازم نصیب کشور گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سازمان نظام صنفی رایانه ای خواهان صدور مجوز استخراج رمز ارز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان نظام صنفی رایانه ای خواهان صدور مجوز استخراج رمز ارز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید