ظریف: به اروپا اولتیماتوم ندادیم

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با شبکه العالم که بخشی از آن منتشر شده است، به اقدامات اخیر ایران در کاهش تعهد به برجام و سفر قریب الوقوع نخست وزیر ژاپن به تهران پرداخت.

ظریف: به اروپا اولتیماتوم ندادیم

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد ظریف درباره سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: نخست وزیر ژاپن از طرف رئیس جمهور کشورمان دعوت شدند که سفری به ایران داشته باشند، در سفری که من هم به ژاپن داشتم گفت وگوهایی در زمینه حضور ایشان در ایران صورت گرفت. ما معتقدیم ژاپن شریک جمهوری اسلامی است و ما روابط بسیار قدیمی با این کشور داریم و این آمادگی را داریم که با ژاپنی ها در خصوص موضوعات مختلف گفت وگو کنیم؛ مخصوصاً روابط دوجانبه و اینکه شراکت مالی ما به عنوان یک تأمین نماینده انرژی برای ژاپن که هیچ وقت دچار افت نشده است، ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: آقای نخست وزیر زمانی که به ایران سفر می نمایند در زمینه های مختلف با ایشان گفت وگو خواهیم کرد، سفر ایشان به ایران این فرصت را می دهد که نظرات مقامات عالیرتبه ایران هم در زمینه های دوجانبه و چندجانبه و هم درخصوص وضعیت بسیار خطرناکی که منطقه ما به دلیل سیاست های بسیار غلط و عهدشکنی دولت آمریکا گرفتار آن شده است، را از نزدیک بشنود.

وزیر امور خارجه همچنین درباره اولتیماتوم ایران به اروپا در پاسخ به عدم تعهد غرب به برجام، گفت: ما اولتیماتومی به اروپایی ها ندادیم بلکه برنامه خودمان را به آنها اعلام کردیم.

وی یادآور شد: اروپایی ها سال گذشته اعلام کردند که از طرف ایران برای اقدامات آنها زمانی معین گردد که ما این مهلت را برای آنها در نظر گرفتیم. متاسفانه یک سال گذشت؛ ایران به تعهدات خود پایبند بود ولی آنها چنین نکردند.

ظریف گفت: الان ما طبق برجام می توانیم اقداماتی انجام دهیم؛ اقداماتی که می توانستیم یک سال قبل انجام دهیم. این اقدامات را اعلام کردیم و این به معنای دادن اولتیماتوم نیست. در نامه رئیس جمهور به صراحت ذکر شده است که هر زمان اروپایی ها به هر میزان که به تعهدات خود برگردند، جمهوری اسلامی ایران هم این آمادگی را دارد که اقدامات داوطلبانه ای را که متوقف نموده است، از سر بگیرد.

وزیر امور خارجه درباره برنامه ایران در صورت استمار عدم پایبندی اروپا به برجام هم گفت: در صورت انجام نشدن، ما اعلام نموده ایم که راستای را دنبال خواهیم کرد که این راستا هم داخل برجام است و به معنای خروج از برجام نیست.

بر اساس این گزارش، گفت وگوی العالم با وزیر امور خارجه، آدینه (10 خرداد) ساعت 21:00 به وقت تهران از برنامه من طهران پخش خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ظریف: به اروپا اولتیماتوم ندادیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: به اروپا اولتیماتوم ندادیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید