توصیه های سلامتی در آستانه ماه مبارک رمضان

ماه رمضان و روزه داری همواره حال و هوای خاص معنوی، اثرات جسمانی بسیار زیادی دارد و به دلیل مصادف شدن این ماه با روز های گرم و طولانی سال، اهمیت تغذیه سالم و مناسب دوچندان می گردد.

توصیه های سلامتی در آستانه ماه مبارک رمضان

به گزارش ، در ماه مبارک رمضان سه الگوی وعده های غذایی، تغذیه ای و خواب روزه دارن تغییر می نماید و افراد باید برای آن برنامه ریزی نموده و توصیه های پزشکی و تغذیه ای را رعایت کنند.

کارشناسان و متخصصان همیشه افراد را به حفظ رژیم غذایی متعادل و نوشیدن مایعات کافی تشویق نموده و اهمیت استراحت و ورزش منظم را به آن ها یادآوری کنند.

بعضی از توصیه ها در ماه رمضان با توجه به حال و هوای این ماه مبارک عبارت است از:

- به هنگام افطار به طور متعادل غذا بخورید و برای وعده سحری، غذایی سالم و کم چرب انتخاب کنید. یکی از اشتباهات رایج ماه رمضان صرف نظر کردن از وعده سحری است در حالی که این کار باعث افزایش احساس تشنگی و گرسنگی در طول روز می گردد. بهتر است در این وعده نیز از میوه و سبزیجات استفاده گردد تا در طول روز کمتر احساس تشنگی گردد.

-گرمای تابستان و روز های طولانی احتیاج دقت در تأمین آب بدن را پررنگ تر می سازد. بهترین نوشیدنی برای تأمین آب بدن روزه داران همان آب است که هیچ جایگزین بهتری ندارد. توصیه می گردد که آب به صورت جرعه جرعه و نه یکباره و در فواصل بین افطار و سحر مصرف گردد.

-نکته دیگری که در ماه مبارک رمضان برای بیشتر روزه داران اتفاق می افتد تغییر الگوی خواب است که گاه موجب خستگی و کسالت در طول روز می گردد. براین اساس روزه داران باید دقت کنند در طول شبانه روز خواب کافی و مناسب داشته باشند.

- پس از افطار دو تا سه ساعت صبر کنید و سپس فعالیت های سبکی همچون پیاده روی سریع انجام دهید.

- با پزشک خود در خصوص نحوه مدیریت دارو ها و بیماری های مزمن مانند دیابت قبل از ماه رمضان مشورت کنید.

- سعی کنید کار های سنگین تر خود را اوایل روز انجام دهید و در طول روز با ایمنی کافی رانندگی کنید.

-نکته مهم دیگر پرهیز از قرار دریافت در معرض نور خورشید است. این کار باعث تعریق زیاد و از بین رفتن آب بدن و تشنگی می گردد.

- توجه بر ایمنی در رانندگی و جاده در زمان روزه داری و به ویژه در ساعات قبل از غروب آفتاب، زمانی که تمرکز افراد به دلیل طولانی بودن ساعات روزه داری کاهش یافته است، اهمیت زیادی دارد.

عدم ایمنی جاده یکی از عوامل تصادفات است و هر ساله حدود یک میلیون و 352 هزار نفر در سراسر دنیا در تصادفات جاده ای کشته شده و بین 20 تا 50 میلیون نفر نیز دچار مصدومیت های جدی می شوند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "توصیه های سلامتی در آستانه ماه مبارک رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های سلامتی در آستانه ماه مبارک رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید