از سیر تا پیاز دردهای عضلانی، با رعایت این نکات از کوفتگی عضلات خلاص شوید

به گزارش وبلاگ پر زرق و برق، یک فیزیوتراپیست گفت: اسید لاکتیک جمع شده در بین بافت عضلات گرفتگی و کوفتگی را به همراه دارد؛ استفاده از مواد لبنی باعث تشدید کوفتگی و گرفتگی ها در عضلات می گردد.

از سیر تا پیاز دردهای عضلانی، با رعایت این نکات از کوفتگی عضلات خلاص شوید

پرهام پارسانژاد فیزیوتراپیست در گفت وگو با خبرنگار ، درباره علت ایجاد گرفتگی عضلات و راه های مقابله با آن اظهار کرد: گرفتگی عضلات علت های متفاوتی می تواند داشته باشد، یکی از شایع ترین دلایل بروز آن انجام ورزش های سنگین بدون آمادگی مناسب است، برای مثال کسی که آمادگی لازم برای کوه رفتن را ندارد به یکباره مسافت زیادی را طی می نماید و به این درد دچار می گردد.

وی در باره علت ایجاد این درد و گرفتی تشریح کرد: اسید لاکتیک جمع شده در بین بافت عضلات باعث ایجاد گرفتگی، خستگی و کوفتگی آن ها می گردد؛ توصیه پزشکان این است که فشار ورزش را به صورت درجه بندی شده اضافه کنید و از عدم تحرک به یکباره وارد ورزش سنگین نشوید، چرا که این فشار بیش از حد منجر به ایجاد گرفتگی می گردد.

پارسانژاد بیان نمود: کمبود برخی از املاح معدنی و ویتامین ها مثل کلسیم و منیزیم هم می توانند باعث ایجاد گرفتگی عضلات شوند؛ در این موارد استفاده از میوه ها و سبزی ها می توانند تا حدی راه گشای کسانی باشد که به این دلیل دچار گرفتگی عضلات می شوند، اما در صورتی که گرفتگی ها ادامه پیدا کرد می توانید از قرص ها و مکمل ها برای تامین این مواد بهره ببرید.

تاثیر تغذیه بر اسپاسم عضلانی

وی تشریح کرد: کمبود های برخی ویتامین ها مثل ویتامین b در عملکرد عضلات بسیار موثر است؛ همچنین ویتامین هایی مثل کلسیم، پتاسیم و منیزیم و سدیم هم در عملکرد عضلات نقش اساسی دارد؛ خوردن میوه هایی مثل موز را برای جبران این کمبود ها ویتامینی توصیه می کنیم؛ همچنین مصرف میوه های دارای ویتامین c، نان های سبوس دار و آب مرکبات هم میتوانند در بهبود عملکرد عضلات و کاهش گرفتگی موثر باشد.

این فیزیوتراپیست اظهار کرد: استفاده از مواد لبنی مثل ماست که برای فرآورده کردن آن ها از باکتری استفاده می گردد به دلیل سطح بالای اسید لاکتیکی که دارند باعث تشدید کوفتگی و گرفتگی ها در عضلات می گردد.

وقتی کار بیش از حد کار دستتان می دهد

وی اضافه کرد: همچنین کسانی که برای مدت طولانی مشغول انجام کار ثابتی هستند مانند کسانی که پشت کامپیوتر می نشینند یا کسانی که مجبورند وضعیت بدن را برای مدت طولانی حفظ نمایند دچار خستگی و گرفتگی در عضلات تحت فشار می شوند؛ به افرادی که مشکل فوق را دارند توصیه می گردد حداقل سه بار در هفته ورزش های هوازی مثل دوچرخه سواری، پیاده روی سریع یا شنا را در برنامه های خود بگنجانند.

پارسانژاد تشریح کرد: افراد بی تحرکی که شرایط بالا را دارند نباید به صورت ناگهانی فشار زیادی بر بدن خود اعمال نمایند، چرا که با وجود خستگی عضلات در طول روز، تمرین هایی با مقاومت زیاد ممکن است آسیب رسان باشد؛ توصیه ما این است اگر قرار است یک ورزش سنگین مثل والیبال یا فوتبال را شروع کنید؛ حتما خود را گرم کنید که شامل یک پیاده روی تند و کشش عضلات تحت فشار می گردد.

علت اصلی گرفتگی عضلات/ چگونه از شر اسپاسم عضلانی خلاص شویم؟

این فیزیوتراپیست ادامه داد: گرم کردن اصولی بدن در ابتدا با 20 تا 30 دقیقه پیاده روی نسبتا تند و انجام ورزش های سبک شروع می گردد و سپس با 15 دقیقه کشش عضلات به خصوص عضلات درگیر و تحت فشار، خود را برای شروع ورزش آماده کنید؛ برای مثال کسانی که قصد فوتبال بازی کردن دارند حتما باید عضلات پشت و جلو ران و عضلات ساق پا و کمر خود را بکشند.

وی درباره اهمیت سرد کردن بدن بعد از ورزش اظهار کرد: زمانی که ورزش تمام شد هم بدن به سرد کردن نیاز دارد؛ چرا که پس از انجام ورزش مواد زائد حاصل از سوخت و ساز بدن کماکان در بافت عضلات وجود دارند و بعد از انجام فعالیت سنگین از میان بافت خارج نمی گردد؛ بهتر است یک فعالیت فیزیکی سبک را به عنوان سرد کردن برای بعد از ورزش خود در نظر بگیرید.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: سرد کردن باید یک بازه زمانی در حدود 10 تا 15 دقیقه طول بکشد و شامل تمریناتی مثل نرمش دینامیکی باشد تا با ادامه دار شدن فرآیند گردش خون در بافت عضلات مواد اضافی مثل اسید لاکتیک را از بافت عضلات خارج کند و از ایجاد گرفتگی و کوفتگی جلوگیری گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "از سیر تا پیاز دردهای عضلانی، با رعایت این نکات از کوفتگی عضلات خلاص شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سیر تا پیاز دردهای عضلانی، با رعایت این نکات از کوفتگی عضلات خلاص شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید