چهارعامل تاثیرگذار بر روند آلودگی هوا

آلودگی هوا وجود یک یا چند آلوده کننده در هوا آزاد با کمیت ها، ویژگی ها و زمان حضور مشخصی است که چهار عامل می تواند بر روند آن تاثیرگذار باشد.

چهارعامل تاثیرگذار بر روند آلودگی هوا

به گزارش خبرنگاران، آلودگی هوا وجود یک یا چند آلوده کننده در هوا آزاد با کمیت ها، ویژگی ها و زمان حضور مشخصی است که برای زندگی انسان، گیاهان یا حیوانات و برای اموال مضر است و به طور غیر قابل قبولی مخل بر کیفیت زندگی تاثیر منفی می گذارد.

عوامل تاثیر گذار بر روند آلودگی هوا

عواملی مانند خصوصیات هواشناسی، شکل توپوگرافی، خصوصیات آلاینده ها و روش انتشار آلاینده ها بر آلودگی هوا تاثیر می گذارند. خصوصیات هواشناسی که آلودگی هوا را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از پارامترهای جوی مانند اندازه و جهت باد، میزان های افت اتمسفری، رطوبت نسبی و... . وزش باد با حرکت افقی می تواند آلاینده ها را حمل و جابه جا کند. غلظت آلاینده ها در سطح زمین اساساً به اندازه و جهت باد و میزان افت بستگی دارد همچنین تغییر درجه حرارت هوا با افزایش ارتفاع سبب حرکت نسبتاً سریع آلاینده ها می گردد.

شکل توپوگرافی نیز به وسیله ناهمواری های موجود در زمین و موانعی مانند کوه ها و ... بر نحوه انتشار آلاینده ها اثر می گذارد البته بسته به شرایط محلی و مکانی، توپوگرافی ممکن است در نحوه انتشار آلاینده ها نقش مثبت یا منفی داشته باشد.

اهمیت مسائل مربوط به آلودگی هوا به نوع و اندازه آلاینده، جامد یا مایع یا گاز بودن آن بستگی دارد. به طور کلی خصوصیات آلاینده ها بر آلودگی هوا تاثیرگذار است همچنین آلودگی هوا به انرژی، صدا، گرما، رادیو اکتیویته یا ترکیبی از این عوامل بستگی دارد. واکنش بین آلاینده ها در اتمسفر با توجه به خصوصیات آلاینده ها ممکن است مقدار یک آلاینده در اتمسفر را افزایش یا کاهش دهد.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از دیگر عوامل تاثیرگذار بر آلودگی هوا می توان به روش انتشار آلاینده ها، چگونگی ورود آن ها، سرعت انتشار آلاینده ها در اتمسفر اشاره نمود. آلاینده ها ممکن است به طور متناوب یا پیوسته یا دوره ای، از یک منبع یا از چندین منبع یا از منابع نقطه ای و غیر نقطه ای منتشر شوند همچنین پراکندگی آلاینده ها به روش ورود آن ها به اتمسفر بستگی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چهارعامل تاثیرگذار بر روند آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارعامل تاثیرگذار بر روند آلودگی هوا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید